Budakalászon lenni nálam egyenlő azzal, hogy megyek a Schieszlbe. Hogy miért? Csak! Azért mert egyszerűen jó! De mielőtt az elfogultságom kicsapná a biztosítékot az olvasónál, valójában csupán arról van itten szó, hogy irtó nehéz írni azokról a helyekről amit szeretek. Pláne elkezdeni! A törzsvendégek sem magyarázkodnak, szimplán csak eljárnak oda, mert kötetlenül otthon érzik magukat, mert ismerik őket, és itt így vagyok ezzel én is.
Azt hiszem 1998-ban vagy talán ’99-ben – tehát még a múlt században – egy kiváló szimatú spanom (Jávor Úr) javaslatára jártam a több mint száztizenöt évet maga mögött tudó vendéglőben először. Akkor még a többség Sebőnek (vagy Sebő borozónak) emlegette, tán ez is volt kiírva a cégérre (erre bevallom már nem emlékszem), ellenben a kenyérben sült csülökre, a kolbászos pogácsára, a szilvatortára vagy lepényre és a már akkor nagyon jó minőségű borokra, azóta is. És ez mit sem ért volna az idősebb Schieszl Konrád jártas tolmácsolása és tréfás ércelődése nélkül. Azóta a vendéglő töretlenül halad előre a korral (ezt értsük úgy, hogy fogásaiban és konyhatechnológia terén egyre inkább reagált a „polgárosodó” kor igényeire, ügyelve arra, hogy megőrizze a konyha svábos jellegét, illetve a magasszintű kiszolgálást és vendégszeretet (ami eleve kizárja a sznobos allűröket).
A staféta átadásával ifjabb Schieszl Konrád a klasszikus hagyományok továbbvitele mellett, egy olyan innovatív éttermet és borászatot hozott létre hosszú évek megalkuvást nem ismerő kemény munkájával, ami példátlan a rendszerváltás után – pontosabban én nem ismerek ehhez foghatót. De félretéve a fényezős rizsát, lássuk a legutóbbi bejárásunk rövid tapasztalatait, bár előre jelzem, hogy végkicsengését tekintve nem lesz benne semmi meglepő.
A lehető legjobb időzítéssel érkeztünk meg vendéglőnk vadszőlő köntösben virágzó kerthelyiségébe: egy szikkasztó túrázás a Nagy- Kevélyre, majd Csobánka (Oszoly-csúcs) és Pomáz, s három hévmegálló Budakalász állomásig. Végre! Túlesve a szokásos barátságos üdvözlésen hamar a lényegre térünk: csopaki rizling és gyöngyöstarjáni cserszegi fűszeres, hozzá szóda rendel! S ahogy szokott: a bor hűvösen, hideg szódával és legfőképpen gyorsan érkezik. A friss szőlőnedű csúszik is, a cserszegijüket kiváltképp imádom! Na de a nagy kérdés, hogy mit együnk?
Az előétel sokat ígérő, Hideg kacsamáj, aszalt paradicsomos baracklekvárral (1800 Ft). Hízott kacsamájból készül. A lekvárt megkóstolva hát hú, az hogy édes nem is mond róla semmit, talán a tömény jelző, ám az omlós májjal és a különböző balzsamecetes (?) zöldsalátákkal együtt harapva fantasztikusan reagál, mesterfogás! Az XO-Bistros kacsamáj brióssal esik egy kategóriába – igaz utóbbi pecsenyemájból készítik, amit egy fokkal jobban csípek. Főételeink: Bélszín laskagombás fokhagyma veloute-val, pirított burgonyával (3500 Ft) és Cserépedényben sült, füstölt csülök, gerslivel, savanyúkáposztával, kolbászmártással (sváb nevén Wurstsoße) sütve (1900 Ft). A bélszín nyolc órán át alacsony hőfokon „szuvidált”, azaz sous-vide technológiával készítik elő, ami azt jelenti, hogy a nyers hús befűszerezve kerül egy vákuumzacskóba, az pedig a forró vízfürdőbe. Az így készült húsok, színüket és ízüket majdnem százszázalékosan megőrzik, szövetei nem roncsolódnak. Ezután kerül a rostra. A hús belül rozé, a szájamban szinte szétolvad, zamatos és szaftos. Kérge kellően fűszeres és sült, amivel a veluté szószos laskagombás ragú kéjmámoros elegyet alkot – a pirított, krémes állagú burgonya nagyon ment mellé. Aki angolosan, véresen és nyersebben szereti a bélszínt, annak lehetséges, hogy nem okoz akkora örömforrást, mint nekem.
A másik – klasszikus sváb – fogást egy lábasban tálalják és sütik. Az ínycsiklandó gerslis káposzta pazarul összesült a csülökdarabokkal, és a kolbászmártás egyszerűen fantasztikusan jó hozzá. Egy profin megcsinált egytálétel, minőségi alapanyagokból, azok közül való, amit itt a legjobban tudnak.
Az asztaltársasághoz pottyant még egy Kacsamell-rozé, kéksajtos rakott burgonya, ananászos-sárgarépa kompóttal (2500 Ft), ami szintén jól sikerült (a tálalása talán ennek volt a legcsinosabb), ám a kelleténél jobban átsütötték, mégsem volt száraz. A körettel semmi gond, remekül szinkronban áll a kacsamellel.
A desszert Csokoládé felfújt, ananász öntettel, házi vanília fagylalttal (850 Ft). A szuflét amolyan igazi franciásan, gyakorlatilag félig nyersen hagyják, tehát nem várják meg, amíg a teteje megszilárdul. Így az egész baromi krémes jellegű lesz. Az ananászöntet és a vanília fagylalt pedig a séf ötletességét dicséri, kifogástalan kombót alkotnak. Azt hiszem egy jó kis presszó főzet kíséretében méltó lezárása lett a vacsorának. Lehetett volna, de mégsem lett, mert szétcsapattuk egy-egy saját készítésű pájinkával, kinek a kajszi bódító illata, kinek a cigánymeggy utóbizsergése, egy biztos, hogy mindkettő príma áru! A számla mint mindig tételes és pontos (a kenyérért nem számolnak fel és a szervízdíjat is ránk bízzák!)
Ezek alapján megszavaztam, hogy az év vendéglője és vendéglőse Schieszl (már megint), és erről kár lenne vitát nyitni, magammal!
Széljegyzet: Nem mondom, (a klasszikusoktól eltekintve) volt már itt egy-két mellélövésem (mondjuk úgy százból), ami egy-egy még kiforratlan próbálkozás, azonban az az alázat és tudás, ahogyan mesterségüket művelik, az a családias, hamisítatlan polgári kultúra és vendéglátás, ami itt meghonosodott példamutató és majdhogynem egyedülálló – mondom ezt mindenféle aktuálpolitikai áthallás nélkül! Azt hiszem, a Schieszlben érthető meg az élet egyik fő princípiuma (corpus corporis), hogy a jó sváb (vendéglő-) kultúra úgy kell nekünk, mint egy falat kenyér.Köszönjük és tiszteljük!
Fogyasztott ételek és italok taxatíve:
Kajszibarack pálinka 0,2 cl 640 Ft
Cigánymeggy pálinka 0,2 cl 750 Ft
(Saját erjesztésű gyümölcspálinkák)
Olaszrizling 0,5L 1.100 Ft
(Csopak, 2010)
Cserszegi fűszeres 1L 1.950 Ft
(Gyöngyöstarján, 2010)
Kékfrankos- Cabernet Sauvignon Rosé 1L 2.400 Ft
(Pécsely, 2010)
Eszpresszó 250 Ft
5L szódavíz 2250 Ft (450 Ft/L)
Hideg kacsamáj, aszalt paradicsomos baracklekvárral, 1.800,- Ft
Kacsamell, kéksajtos rakott burgonya, ananászos-sárgarépa kompóttal, 2500 Ft
Bélszín laskagombás fokhagyma veloute-val, pirított burgonyával, 3500 Ft
Cserépedényben sült, füstölt csülök, gerslivel, savanyúkáposztával, Kolbászmártással sütve, 1900 Ft
Schieszl Vendéglő és Borház
2011 Budakalász, Budai út 83. (térkép) Tel.: (26) 341-465
Nyitva tartás:
H-P: 12:00-22:30, Sz: 11:00-22:30, V: 11:00-21:30
Bankkártyával is fizethetünk, az épp aktuális étlap: itt.
(a sörbarátoknak továbbra is Fácánt mérnek 490/korsóért)